KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10933035
*
nr 1093 3035
Anna Gardell-Ericson
(1853-1939), Sverige
Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47
Kondition: skadad duk
Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.
Utrop:
6.000 kr
Såld:
12.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2017
kl 20:34:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/2 14:24:17
1
4.000 kr
27/2 20:07:48
2
5.400 kr
27/2 20:11:57
2
6.800 kr
27/2 20:27:29
3
4.800 kr
27/2 20:27:30
2
5.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:39
3
5.800 kr
27/2 20:27:39
2
6.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:48
3
8.400 kr
27/2 20:28:20
2
Vinnande bud
27/2 20:28:55
3
9.600 kr
27/2 20:28:55
2
9.800 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:02
3
10.500 kr
27/2 20:29:02
2
11.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:44
3
12.000 kr
27/2 20:29:44
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 feb
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Anna Gardell-Ericson
Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.
Läs mer om Anna Gardell-Ericson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson ekeby gård rottneros svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:49
-
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:49
*
Anna Gardell-Ericson
Kondition: skadad duk
Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Anna Gardell-Ericson
nr 1093 3035
Anna Gardell-Ericson
(1853-1939), Sverige
Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47
Kondition: skadad duk
Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.
Utrop: | 6.000 kr |
---|---|
Såld: | 12.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/2 14:24:17 | 1 | 4.000 kr |
27/2 20:07:48 | 2 | 5.400 kr |
27/2 20:11:57 | 2 | 6.800 kr |
27/2 20:27:29 | 3 | 4.800 kr |
27/2 20:27:30 | 2 | 5.000 kr (Budbetjänt) |
27/2 20:27:39 | 3 | 5.800 kr |
27/2 20:27:39 | 2 | 6.000 kr (Budbetjänt) |
27/2 20:27:48 | 3 | 8.400 kr |
27/2 20:28:20 | 2 | Vinnande bud |
27/2 20:28:55 | 3 | 9.600 kr |
27/2 20:28:55 | 2 | 9.800 kr (Budbetjänt) |
27/2 20:29:02 | 3 | 10.500 kr |
27/2 20:29:02 | 2 | 11.000 kr (Budbetjänt) |
27/2 20:29:44 | 3 | 12.000 kr |
27/2 20:29:44 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 feb
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Anna Gardell-Ericson
Anna Gardell-Ericson, svensk mÃ¥lare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.Läs mer om Anna Gardell-Ericson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson ekeby gård rottneros svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:25 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:49 -
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:49